Front Anti-Roll Bar Bush (Polyurethane) - 20mm - for Porsche 964 & 993 Carrera. Powerflex Heritage Collection ❭ PFF57-601-20H
- Porsche 964 (911) C2 1989-93
- Porsche 964 (911) C4 1989-93
- Porsche 993 (911) C4S 1994-97
Porsche 964 Carrera 1989-94 - Without Sports Suspension (PR 030)
Porsche 993 Carrera 4S 1996-98
Diagram ref. 3.
The Powerflex Range:
Powerflex Materials:
Red 65A – Used for our Universal exhaust mounts and diesel engine mounts.
Yellow 70A – Mainly used for engine mounts, diff mounts and subframe mounts or areas where the bush needs a lot of movement and absorption.
Purple 80A – Our most common material. This is used in most areas of the suspension and provides the right mix between performance and compliance.
Black 95A – Our hardest material. This is used mostly for our Black Series range or in our Road Series where the vehicle’s standard suspension demands require us to use this hardness of material i.e. in areas of high load.
Grey* - Used specifically for our Heritage Collection. This can be any of the durometers mentioned but will always be the same as the equivalent part from our Road Series i.e. if it’s Purple 80A in our Road Series, it’d be Grey 80A in our Heritage Collection. On our Road Series and Heritage Collection kits, we can use a mix of all 4 of our materials. During the development stages, we test the original bush and see what the requirements are for strength and movement. At that point, we then decide which of our materials would be best suited. We don’t believe in a one material suits all rule. Manufacturers will do the same and will use different shore rubbers, however, it’s not as noticeable as all rubber bushes look visually similar.
Related reference numbers
Related, superseded, cross reference or alternative numbers for comparison.
PFF57-601-20H
The product you are viewing cross references to these numbers
- Porsche Boxster 987 2.7L 2005-08/08
- Porsche Boxster 987 S 3.2/3.4L 2005-08/08
- Porsche Boxster 987 MKII 2.9L 2009-12
- Porsche Boxster S 987 MKII 3.4L 2009-12
- Porsche Cayman 2.7L 987C 2006-08
- Porsche Cayman S 3.4L 987C 2005-08
- Porsche Cayman 2.9L 987C MKII 2009-12
- Porsche Cayman S / R 3.4L 987C MKII 2009-12
Front & Rear Anti Roll Bar:
- Front - 24mm (not adjustable)
- Rear - 22mm (adjustable in 2 places)
- Front roll bar bushes not included, use original
- porsche.
Fits:
Porsche 987 Boxster MKI & MKII 12/2004>>
Porsche 987C Cayman MKI & MKII 11/2005>>
Related reference numbers
- Porsche Boxster S 986 3.2L 1999-02
- Porsche Boxster S 986 3.2L 2003-04
- Porsche 996 C2 3.6L 09/01-2005
- Porsche 996 C4 3.6L 09/01-2005
- Porsche 997 MK1 Carrera 2 3.6L 2005-08
- Porsche 997 MK1 Carrera 2S 3.8L 2005-08
- Porsche 997 MKII Carrera C2 3.6L 2009-12
- Porsche 997 MKII Carrera C2S 3.8L 2009-12
OEM Part Number: 997 343 701 08 PASM Bar
OEM Part Number: 996 343 792 17 Bush
Size: 25mm
Fits:
Porsche 986 Boxster S 3.2L 2000>> Cars with Sport-type chassis
Porsche 987.1 Boxster 2005-08 Cars with standard chassis and Manual Transmission
Porsche 987.1 Boxster / S 2005-08 Cars with PASM (electronic damper control)
Porsche 987.2 Boxster 2009-12
Porsche 987C.1 Cayman 2005-08
Porsche 987C.2 Cayman 2009-12
Porsche 996 TARGA 2002>> Cars with Sport-type Chassis (M030) and Tiptronic Transmission (M249)
Porsche 997.1 C2S COUPE 2005-08 Cars with Sport-type Chassis (I030)
Porsche 997.1 C2/C2S COUPE / CABRIO 2005-08 Cars with PASM (electronic damper control) (I475)
Porsche 997.2 C2/C2S COUPE 2009-12 Cars with Sport-Type Chassis (I030)
Porsche 997.2 C2/C2S COUPE/CABRIO 2009-12 Cars with PASM (electronic damper control) (I475)
Click 'Zoom in' for large parts diagram.
Diagram Ref No 2.
PFF57-501-25
Size: 25mm