Front Anti-Roll Bar Bush (Polyurethane) - 21mm - for Porsche 964 Turbo & 993 Carrera. Powerflex Heritage Collection ❭ PFF57-601-21H
- Porsche 964 (911) TURBO 3.3L 1991-93
- Porsche 964 (911) TURBO 3.6L 1991-93
- Porsche 993 (911) C2 1994-97
- Porsche 993 (911) C4 1994-97
- Porsche 993 (911) C2S 1994-97
Porsche 964 Carrera - With PR 491 (Turbo Look)
Porsche 964 Turbo 1991-94
Porsche 993 Carrera - Excludes C4S & Models With Sports Suspension (PR 030)
Diagram ref. 3.
These bushes are a direct replacement for the following Porsche part numbers: 96434379221
The Powerflex Range:
Powerflex Materials:
Red 65A – Used for our Universal exhaust mounts and diesel engine mounts.
Yellow 70A – Mainly used for engine mounts, diff mounts and subframe mounts or areas where the bush needs a lot of movement and absorption.
Purple 80A – Our most common material. This is used in most areas of the suspension and provides the right mix between performance and compliance.
Black 95A – Our hardest material. This is used mostly for our Black Series range or in our Road Series where the vehicle’s standard suspension demands require us to use this hardness of material i.e. in areas of high load.
Grey* - Used specifically for our Heritage Collection. This can be any of the durometers mentioned but will always be the same as the equivalent part from our Road Series i.e. if it’s Purple 80A in our Road Series, it’d be Grey 80A in our Heritage Collection. On our Road Series and Heritage Collection kits, we can use a mix of all 4 of our materials. During the development stages, we test the original bush and see what the requirements are for strength and movement. At that point, we then decide which of our materials would be best suited. We don’t believe in a one material suits all rule. Manufacturers will do the same and will use different shore rubbers, however, it’s not as noticeable as all rubber bushes look visually similar.